Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výška: 140 a maximální 145 cm
Zbarvení: Zbarvení bývá nejčastěji plavák a hnědák s úhořím pruhem a někdy i zebrováním na končetinách. Vyskytují se ale i ryzáci, v některých zemích i strakáči. Upřednostňují se jednobarevní koně bez odznaků, ale celkem často se vyskytují i koně s odznaky. 
Zajimavé údaje: Huculský kůň dospívá ve vysokém věku 4-6let. Huculové se vyznačují silnou mohutnou kostrou, mají kratší suché končetiny, široký krátký a silný krk, mohutné plece se strmější lopatkou, silný hřbet, mírně skloněnou silnou záď a u zadních končetin dost často kravský postoj, někdy i šavlovitý. Hlavu mají přiměřeně dlouhou, v čele širokou s mohutnými žuchvami.
...
    Tito koně jsou klidného temperamentu, někdy trochu tvrdohlaví, jsou odolní, dlouhověcí, vytrvalí a nenároční. Jsou přizpůsobeni horským a vysokohorským podmínkám, vyžadují chladnější ustájení, rádi se válí ve sněhu či na mokrých místech a tím čistí svou srst. Vydrží s velmi skromným krmením. Využití tohoto plemene je všestranné jako kůň tažný, soumarský i jezdecký. V historii se používal jako kůň pastevecký, soumar v horách a lehký tažný kůň. Vynikal zejména jako soumar do vánic a lijáků, kdy sám došel neomylně k cíli, i když jeho pán cestou umrznul...
    Jejich dnešní využití naštěstí už není ve válce jako dříve. Používají se pro rekreační ježdění, agroturistiku, hipoterapii, přibližování dřeva v horském terénu, dopravu zásob na horských boudách, jako jezdecký kůň pro děti i dospělé, do lehké zápřeže, na distanční jízdy atd.

Obrazek


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář